Polskie góry oferują wiele atrakcji dla fanów zimowych sportów


Kiedy nadchodzą zimowe ferie, wiele osób decyduje się spędzić je w sposób aktywny. W naszym kraju wielu jest bowiem amatorów różnorakich sportów zimowych, z których zdecydowanie największą popularnością cieszą się różne formy narciarstwa.

Turyści odwiedzający polskie góry często zatrzymują się w Kościelisku

Pragnąc odwiedzić najsłynniejsze polskie góry, czyli Tatry, można udać się na przykład do Zakopanego. Jednak to nie jedyna miejscowość znajdująca się w sąsiedztwie Tatr, która jest ciekawa pod względem turystycznym oraz sportowym. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się również Kościelisko, wieś umiejscowiona w Rowie Kościeliskim oraz na Pogórzu Gubałowskim (jego południowych stokach).

W Kościelisku coraz prężniej rozwija się baza noclegowa, czego dowodem jest chociażby taka oferta – Zakopaneapartamentylux.pl/apartamenty-koscielisko/. Turyści szukający wygodnego, doskonale wyposażonego pokoju czy nawet całego apartamentu w podgórskich miejscowościach nie mają z tym zbyt dużego problemu, bowiem to właśnie między innymi Kościelisko daje różne możliwości przenocowania.

W Kościelisku coraz większą popularnością cieszy się uprawianie skitouringu

Wieś ta oferuje również wiele atrakcji sportowych, takich jak trasy przeznaczone dla osób uprawiających narciarstwo biegowe, wyciągi orczykowe (na przykład wyciąg narciarski Chotarz-Ski) czy trasy skitourowe. Czym jest skitour? To połączenie kilku aktywności – narciarstwa zjazdowego i biegowego oraz zimowej turystyki górskiej, a nawet alpinizmu. Osoba uprawiająca skitour zakłada narty i wspina się na wybrany szczyt, grań albo przełęcz. Gdy uda jej się dotrzeć do celu, zjeżdża w dół na nartach.

Skitour posiadać może wiele różnych, bardziej wyspecjalizowanych form. Do najważniejszych z nich należą:

  • skirunning (skupiony na sportowym aspekcie tej dyscypliny oraz pokonaniu trasy w danym czasie)

  • freeride-touring (w którym najważniejszy jest zjazd na nartach w trudnym terenie),

  • skialpinizm (odmiana w której szczególnie istotne jest wykorzystanie sprzętu oraz technik alpinistycznych, skupia się bowiem przede wszystkim na zdobywaniu celów).

Jakie inne aktywności można uprawiać w polskich górach?

Jak już zostało wspomniane, Tatry są szczególnie atrakcyjne dla wszystkich osób pasjonujących się narciarstwem. Dzięki świetnie przygotowanym, doskonale oświetlonym stokom, można w polskich górach spędzić naprawdę intensywny czas polegający na uprawianiu narciarstwa biegowego. Również amatorzy snowboardu znaleźć mogą miejsca, gdzie jeżdżenia na desce da im szczególną frajdę.

Fani bardziej ekstremalnych wrażeń mają możliwość wynajęcia skuterów śnieżnych, albo nauki snowkitingu, czyli zimowej wersji kitesurfingu. Polega on na połączeniu snowboardu albo nart ze specjalnym latawcem pociągowym. Wbrew pozorom, nauczenie się podstaw snowkitingu wcale nie jest bardzo trudne.

Nie należy również zapominać o tym, że w górskich miejscowościach funkcjonuje bardzo dużo lodowisk – zarówno tych zadaszonych, jak i znajdujących się na wolnym powietrzu.