Na co zwracać uwagę otwierając własny lokal gastronomiczny


Możliwość otworzenia własnej restauracji, niewielkiej kawiarni czy wreszcie pubu, to marzenie wielu osób. Na pierwszy rzut oka wydaje się być ono znakomitym pomysłem biznesowym – w dużych miastach tego typu lokale cieszą się przecież olbrzymią popularnością, czego dowodem są tłumy odwiedzające je w weekendowe wieczory.

Jednak rzeczywistość okazuje się nie być tak bardzo różowa. Wprawdzie rokrocznie otwiera się sporo nowych lokali gastronomicznych, jednak dłużej niż kilka lat jest w stanie przetrwać tylko nie wielka część z nich. Czym zatem wyróżniają się miejsca, które nie mogą narzekać na brak wiernej klienteli?

  • Dogodna lokalizacja. Wybór odpowiedniej lokalizacji na przykład na pub jest sprawą niezwykle istotną. Musi być ona dostatecznie dostępna i łatwa do odnalezienia, by trafiali do niej nowi klienci.

  • Ciekawa oferta. Jeśli decydujemy się na otworzenie własnego pubu, nie zapomnijmy o wyposażeniu go w duży wybór alkoholi. Współcześnie absolutnym minimum staje się możliwość zaoferowania wysokiej jakości piw, takich jak znajdziemy tu – piwa rzemieślnicze. W miejscu gdzie dostępny jest jedynie najgorszej jakości lager, raczej niewiele osób zagości na dłużej.

  • Dopracowana atmosfera. Dobrą atmosferę w lokalu wbrew pozorom dość ciężką osiągnąć. Ma ona bowiem wiele części składowych: wystrój, sposób obsługi klientów czy wreszcie samych gości. Jeśli lokal za wszelką cenę pretenduje do miana miejsca „fajnego”, może zwyczajnie przedobrzyć. Naprawdę dobra atmosfera powinna utworzyć się samoistnie, wraz z mijającym czasem.